Taśmy transportowe – zastosowanie i rodzaje

Taśmy transportowe – zastosowanie i rodzaje

3 kwietnia 2019 Wyłącz przez admin

Obecnie w zakładach pracy można spotkać wiele maszyn i urządzeń, które nie tylko przyspieszają pracę, ale również odciążają prace ludzi. Obecnie w wielu zakładach przemysłowych stosowane są taśmy transportowe. Możemy wyróżnić ich kilka rodzai. Każda z nich znajduje swoje zastosowanie. Talmy transportowe odciążają pracowników i powodują, że praca jest wydajniejsza. Gdzie stosuje się taśmy transportowe oraz jakie wyróżniamy ich rodzaje? Zapraszamy do lektury tekstu!

Gdzie stosuje się taśmy transportowe?

Taśm transportowych używa się w wielu zakładach przemysłowych. Najczęściej jednak są one używane w kopalniach węgla i żwiru. Stosuje się je do transportu surowców z jednego miejsca na drugie. Odległość może wynosić nawet kilka kilometrów! Znacznie odciążają pracę człowieka oraz powodują, że praca idzie wykonywana jest znacznie szybciej. Najczęściej w kopalniach stosowane są taśmy gumowe. Taśmy swoje zastosowanie znajdą również na różnych halach produkcyjnych, gdzie pakowane albo sortowane są różne przedmioty. Przy takiej taśmie stoją pracownicy i wykonują pakowanie albo sortowanie. Taśmy transportowe wykorzystuje się również na budowach. Ułatwiają one transport gruzu czy żwiru z jednego miejsca na inne – zazwyczaj trudno-dostępne.

taśma która transportuje węgiel

Jakie wyróżniamy rodzaje taśm transportowych?

  • Taśmy gumowe – są najczęściej stosowne, jeśli chodzi o transport półproduktów i surowców. Taśmy te wyróżniają się wysokim współczynnikiem tarcia, dzięki czemu nie zakłócają ruchu taśmy,
  • taśmy modularne – zbudowane są z modułów, które wykonane są z materiałów termoplastycznych. Największą zaletą tych taśm jest to, że można skrócić lub wydłużyć długość taśmy poprzez montaż dodatkowych lub demontaż nadmiernych modułów. Podczas awarii takiej taśmy jej naprawa trwa znacznie krócej, a wszystko to dzięki wymianie jednego modułu, który uległ zepsuciu,
  • taśmy PCV – taśmy te odporne są na działanie chemikaliów, rozpuszczalników oraz wytrzymałe są na urazy mechaniczne. Takie taśmy są łatwe w utrzymaniu czystości i wyróżniają się niskim poziomem emitowanego hałasu.

Taśmy przenośnikowe znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach, a wszystko to dzięki swoim właściwościom. Coraz więcej przedsiębiorstw inwestuje w tego typu taśmy ze względu na korzyści wypływające z ich zastosowania. Dobierz i Ty odpowiednią taśmę do rodzaju wykonywanych prac!