Wszystko co musisz wiedzieć o kontuzjach

Wszystko co musisz wiedzieć o kontuzjach

27 maja 2019 Wyłącz przez admin

Podczas ciepłych dni nasza aktywność fizyczna wzrasta. Szczególnie wtedy warto zadbać jest o stan naszych mięśni oraz stawów. Warto pamiętać, co robić, aby nie nabawić się kontuzji, o którą jak wiadomo bardzo łatwo. Nawet źle położona stopa może doprowadzić do urazu. Sprawdź, co zrobić, aby unikać kontuzji oraz gdzie się udać w przypadku bólu.

Co robić, aby unikać kontuzji?

Jak wiadomo kontuzje możemy nabyć w każdym momencie. Nie mamy oznak czy ona wystąpi, czy też nie. Są jednak sposoby, które mogą zapobiec powstawaniu kontuzji. Warto więc przestrzegać kilku zasad, które ochronią nas przed niepełną sprawnością.

Po pierwsze przed każdym wysiłkiem fizycznym należy zrobić rozgrzewkę. Rozgrzane mieście i stawy nie będą tak skłonne do kontuzji. Jaka powinna być rozgrzewka? Powinna trwać około 15 minut. Teraz w sieci dostępnym jest wiele filmików, na których pokazywane są rozgrzewki wraz z omawianiem sposobu, w jaki należy ją wykonać.

Nasz organizm powinien być uzupełniony witaminami. Szczególnie witaminą B12 oraz magnezem. Magnez odpowiada za stan naszych kości.

Uprawiając sport powinniśmy pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów i pożywienia. Wiadomo, że uprawiając sport spalamy znacznie więcej kalorii, dlatego też nasz organizm musi być zaopatrzony w odpowiednią ilość kalorii. Dzięki temu unikniemy wycieńczenia organizmu.

Do jakiego specjalisty należy się udać w przypadku kontuzji?

Jeśli doznaliśmy kontuzji to w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. To on oceni , w jakim stanie jesteśmy oraz czy konieczna jest dalsza diagnostyka. Jeśli doszło do niegroźnego urazu, takiego jak zbicie czy nadwerężenie, to kolejne wizyty są niezbędna. Na takie urazy lekarz pierwszego kontaktu przepisuje maści, które złagodzą obrzęk.

Jeśli jednak uraz jest poważniejszy, czyli doszło do złamania, zwichnięcia albo innego groźnego uszczerbku to należy skontaktować się ze specjalistą. Lekarzem do którego powinniśmy się udać jest ortopeda Poznań. To on zleci nam wszystkie niezbędne badania, w tym prześwietlenie rentgenowskie.

lekarz badający kolano pacjenta

Lekarzem, który zajmuje się również chorobami stawów, mięśni i kości jest traumatolog. Jednak on wykonuje zabiegi operacyjne w zakresie kończyn dolnych i górnych. Wizyta u lekarza po doznaniu kontuzji jest konieczna. Warto leczyć wcześniej i zapobiegać, niżby kontuzja miała przekształcić się w coś groźniejszego!