Bezpieczeństwo na drogach – jak je zachować?

Bezpieczeństwo na drogach – jak je zachować?

8 maja 2019 Wyłącz przez admin

Poruszając się komunikacją wiemy, że istnieje ryzyko wypadków. Obecnie bardzo często spotykamy się z wypadkami samochodowymi. Zazwyczaj spowodowane są złymi warunkami atmosferycznymi oraz bezmyślnością kierowców. Obecnie stosuje się wiele rozwiązań, które umożliwiają bezpieczniejszą jazdę. Takie rozwiązania stosuje się nie tylko w autach, również i podczas budowy dróg wykonawcy starają się zastosować środki ochronne.

Środki zapobiegawcze w autach – ABS

W nowych autach stosuje się coraz nowocześniejsze rozwiązania, które mają pomóc kierowcy w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach podczas jazdy. Jednym z takich rozwiązań jest system ABS. Układ ten pozwala na blokowanie kół podczas hamowania. Układ zmniejsza siłę hamowania w przypadku , kiedy jedno z kół obraca się wolniej niż pozostałe. Dzięki temu podczas gwałtownego hamowania auto pozostaje cały czas stabilne. Przydaje się to przede wszystkim w porze zimowej.

ACC – inteligenty tempomat

ACC to tempomat, który sam dostosowuje prędkość do panujących warunków na drodze. Jeśli droga jest wolna tempomat automatycznie zwiększa prędkość, a jeśli zajęta to zmniejsza ją. Ten system przydaje się osobom, które jeżdżą w długie trasy, w szczególności po autostradach.

ESP – stabilizacja toru

stabilizuje samochód na łukach. System hamuje jedno lub więcej kół w przypadku poślizgnięcia auta na drodze. ESP współdziała z silnikiem. W odpowiednim momencie ujmuje gazu, dzięki czemu spowalnia jazdę auta. ESP przyda się w każdym aucie. Pozwala zachować bezpieczeństwo na łukach. Szczególnie często używane jest zimą, kiedy drogi są oblodzone.

Systemy zabezpieczające na drogach

Aktualnie na drogach montuje się system zabezpieczające. Jeżdżąc w trasy można zauważyć zastosowane urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zalicza się do nich bariery drogowe oraz bariery autostradowe. Dzięki nim kierowca może uniknąć poważniejszych konsekwencji podczas wypadnięcia z drogi.

Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne. Niestety na drogach życie traci bardzo wiele osób. Dlatego przed wybraniem się w trasę należy sprawdzić stan swojego pojazdu. Każdy kierowca wybierając się w dłuższą podróż powinien czuć się na siłach prowadzić auto. Rozwaga kierowców – każdy powinien ją zachować podczas prowadzenia auta.