Rozwód – jakie są jego konsekwencje dla rodziny?

Rozwód – jakie są jego konsekwencje dla rodziny?

15 stycznia 2020 Wyłącz przez admin

Kulturalnie przeprowadzony rozwód jest mimo wszystko ciężkim przeżyciem dla rodziny, w szczególności dziecka, ponieważ rzeczywistość, w której dotychczas funkcjonował, uległa rozpadowi. Rozwód będzie budził przez długi okres czasu negatywne emocje. Niesie ona za sobą różnorodne konsekwencje na wielu poziomach.

Adwokat rozwody Gdańsk – płaszczyzny przeżywania

Rozwód to wydarzenie, które budzi mnóstwo negatywnych, przykrych emocji zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Do głównych konsekwencji rozwodu należą:

  • poczucie bezradności;
  • lęk, niepewność w odniesieniu do przyszłości;
  • wstyd;
  • smutek, zagubienie.

Można tutaj również dodać wycofanie społeczne, osamotnienie, izolację, poczucie odrzucenia, obniżenie poczucia własnej wartości, problemy z nawiązywaniem relacji z drugim człowiekiem. Często zdarza się, że dziecko i rodzic przez długi czas zmaga się z psychologicznymi skutkami rozwodu. Osoba, która ma za sobą doświadczenie w postaci rozwodu, ma problem z pozytywnym wzorem trwałej relacji. Taka sytuacja rzutuje również na przyszłość dziecka.

Pomyśl o swojej rodzinie – zgłoś się po skuteczną pomoc

Kiedy w małżeństwie przestaje się układać, nie jest tak, jak być powinno, warto przede wszystkim zacząć rozmawiać. Dialog jest bardzo ważny w codziennym życiu. Dzięki częstej rozmowie, możemy bardziej się poznać, zrozumieć, wyjaśnić konflikty, sytuacje, które są niejasne. Jeśli sami nie potrafimy sobie pomóc, warto udać się po pomoc do specjalisty. Mediacje często przynoszą pozytywny skutek. Gdy jednak została już podjęta decyzja o rozwodzie, warto pomyśleć, by zajęła się tą sprawą kancelarią. Zrobi to w należyty sposób. W każdym rozwodzie należy mieć na uwadze przede wszystkim dobro dziecka/dzieci. To ich dotychczasowe życie traci cenne wzorce. Rozwód w każdej rodzinie niesie spustoszenie. Trzeba jednak być w tym momencie wytrzymałym jak to tylko możliwe. Potrzeba czasu, aby wrócić do otaczającej rzeczywistości – czas jest w tym przypadku nieoceniony pod każdym względem.