Jak chronić się przed infekcją wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2?

3 sierpnia 2020 Wyłącz przez admin

Koronawirus rozszalał się na całym świecie, nie ma osoby która by o nim nie słyszała. Niestety ilość osób zarażonych na całym świecie wciąż rośnie. W Internecie pojawiają się różne informacje, naukowcy cały czas prowadzą intensywne badania w celu wynalezienia szczepionki. Wirus na świecie z oficjalnych danych pojawił się w styczniu, pierwsze przypadki zostały zdiagnozowane w Chinach. W Polsce pierwszy pacjent zarażony został wykryty na początku marca. Od tamtego czasu wiele zmieniło się w naszym życiu.Władze na całym świecie podjęły szereg kroków, które miały zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Życie wielu z nas zostało wywrócone do góry nogami. Największy problem z koronawirusem to przede wszystkim fakt, że roznosi się on drogą kropelką. Dlatego władze zaczęły od wprowadzenia dystansu społecznego, który ma największe znaczenie. Ryzyko zarażenia istnieje jeżeli osoba, która jest chora : zakaszle w naszym towarzystwie, czy kichnie. Jednak nawet podczas rozmowy możemy się zarazić.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Jeżeli chcemy uniknąć zarażenia musimy pamiętać o przestrzeganiu dystansu społecznego, myciu oraz dezynfekcji rąk, musimy się również wyposażyć w maseczki ochronne, podczas zakupów powinnyśmy używać rękawiczek jednorazowych. Od początku pandemii rząd wprowadził wiele obostrzeń, najgorszy czas mamy już za sobą, wiele zostało poluzowanych, część została wycofana całkowicie jak limity ludzi w sklepach czy godziny seniora. Jednak sytuacja jest cały czas dynamiczna, dlatego powinniśmy być ostrożni dbać o siebie i naszych bliskich. Na chwilę obecną  najlepszą formą zabezpieczenia się przed wirusem, póki nie zostanie wynaleziona sprawdzona i działająca szczepionka pozostają maseczki, zostało to potwierdzone przez naukowców. Musimy pamiętać, że duże znaczenie ma przede wszystkim sposób w jaki nosimy maseczki, musi być prawidłowy. Ochrona przed koronawirusem jest możliwa, jeżeli maseczka będzie mocno przylegać do twarzy zasłaniając nos oraz usta.  Nie ma wątpliwości, że prawidłowo noszone maseczki, częste mycie rąk oraz utrzymywanie dystansu społecznego przyczyniają się do zmniejszenia transmisji wirusa.

Maseczki w Polsce

Na dzień dzisiejszy w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania twarzy w obiektach zamkniętych tj.: w sklepach, galeriach, teatrach, kinach. przychodniach, urzędach czy budynkach użyteczności publicznej, kościołach, salonach fryzjerskich i tatuażu oraz w autobusach, tramwajach i pociągach. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa, zakrycie ust i nosa to nie jest dużo, a w ten sposób chronimy siebie, bliskich oraz osoby przebywające w naszym otoczeniu.